Vybrat kvalitní téma bývá často oříšek, pokud zvolíte pro vás nesprávně téma nebo s nedostatkem počátečních informací, očekávejte množství času stravéného nad zjišťovaním faktů. Nicméně právě toto je předmětem kvalitně napsané bakalářské práce. Jednotlivé katedry zpravidla vypisují témata k výběru jako například Česká zemědělská univerzita a poté záleží už jen na vás jak kvalitní osnovu práce zvolíte, ta je pak po celou dobu psaní práce návodem jak dál postupovat.
Zjišťování faktů k vysokoškolské práci není zcela jednoduché, kladeny jsou nejrůznější požadavky zaměřené na odbornost daného tématu. První částí práce je část teoretická – fakta lze tedy zjišťovat nejen online na webu, ale především v odborných knihách, časopisech, ale také denním tisku, často univerzity disponují vlastní knihovnou kam je možné se online přihlásit při CZU je to knihovna SIC. Pokud zvládnete popsat jednotlivé teoretické významy vztahující se k tématu můžete prohlásit, že je vaše práce cca ze 40-ti% hotová. Nepodceňujte čas, nic se nesmí nechat na poslední chvíli, vystavujete se tím nekvalitnímu zpracování a následnému odmítnutí k přepracování vedoucím vaší práce.
Druhá část navazuje na část teoretickou, tady je již použito výzkumných metod vedoucím k rozuzlení sledovaného problem, záměru či výsledku, kterého hodláme dosáhnout. Je nutné opírat se o fakta né pouhé doměnky a používat odbornou terminologii vztahující se k tématu práce. V první řadě je však nutné popsat sledovaný objekt či sukjekt a přiblížit jej potencionálnímu čtenáři. Výsledky výzkumu by následně měly vést k řešení a návrhnutí optimálního výstupu jehož výsledkem je přínos.
Je zcela nezbytné nezanedbávat pravidla dána katedrou, především specifikami formátování (fonty, řádkování, odstavci atp.), požadovaným rozsahem (zpravidla daným v maximu a minimu stránek) a strukturou práce (obsah, poděkování, kapitoly, témata, podtémata, závěr).Velkým problémem pro studenty bývá často zvolení vhodného typu citace, což je smyslem práce. Podstatou je umět pracovat s odbornou literaturou, tedy uměním z ní citovat. Správná forma citace souvisí autorským zákonem tedy ochranou uměleckého či vědeckého díla, následně je nutné mít také správně seřazený seznam literatury. Je dobré mít na paměti, že na pasáže přímo nesouvisející s tématem není v práci místo – tedy pravidlo neuhybat od tématu. V bakalářských pracích je dobré myslet na přílohy, které prezentují výsledek jako jsou grafy, tabulky atp.
Na úplný závěr je dobré řádně zkontrolovat formalní úpravu textu v opačném případě taková práce ztrácí na hodnotě a hlavně pozor na plagiátorství, pokud si nejste zcela jisti povoleným procentuálním limitem shody, je dobré nechat práci zkotrolovat přes příslušný webový portal zaměřený na plagiátorství.
K článku nejsou zatím žádné komentáře!